Fantastyczne zwierzęta istnieją

Krytyczne myślenie – nie daj się oszukać w sieci

Wiek od IV kl. SP 

Z cyklu DZIECI W SIECI 

Cel poznanie nierealnych, ale istniejących stworzeń kontra szkodliwość tworzenia, powielania i wiary w  fake news’y;  źródła wiarygodne – czyli gdzie szukać rzetelnych informacji; doświadczenie – uczymy się odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych: świadome decyzje i dobre wybory w sieci; 

Cza1 godz. 45 min. -2 godz.

Cena 20 zł/os.

 

Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest.

Stanisław Jerzy Lec

Odporna na wodę i elastyczna. Pięć razy mocniejsza od stali o tej samej wadze, trzy razy od kevlaru. Nić madagaskarskiego pająka Darwina to najmocniejsza sieć pajęcza na świecie.

W mocną i wielką sieć (nawet 25 m szerokości) rozsnutą nad jeziorem łapią się głównie ważki … w sieci wirtualnej głównie dzieci, nie potrafiące odróżnić prawdy od fałszu.

Internet to najpopularniejsze źródło informacji nie tylko dla dzieci – po jednym kliknięciu  otwiera przed nami „skarbnicę” wyników. Aby na pewno skarbnicę?

Jak odróżnić prawdę od fałszu i jak nie dać się zmanipulować internetowym szarlatanom? Jak odnaleźć wiarygodną informację o szukanym zagadnieniu?

Nigdy wcześniej dzieci i młodzież nie miały tak łatwego dostępu do informacji – ale też nigdy wcześniej ocena wiarygodności pozyskiwanych informacji nie sprawiała takich trudności i nie przynosiła tylu niepożądanych skutków.

W trakcie warsztatów przybliżymy temat wiarygodności informacji w mediach. Uczestnicy zapoznają się z różnymi sposobami udostępniania informacji, a podczas praktycznych zadań będą uczyć się rozróżniać informację godną zaufania od fałszywej.

Dziś internet to podstawowe narzędzie pracy – nie zabraniajmy (!) tylko nauczmy dzieci mądrze z niego korzystać.  

◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ 

Warsztaty „Fantastyczne zwierzęta istnieją” są pierwszymi z cyklu zajęć o problemach dzieci i młodzieży w ceberprzestrzeni.

Zimą 2020 r. pojawią się:  

  • Jawa czy sen – agresja i przemoc w cyberprzestrzeni
  • Mass media – czynniki zagrażające prawidłowemu rozwojowi dzieci (odpowiedzialne korzystanie z sieci)
  • Bullying – jak przeciwdziałać i radzić sobie ze szkolnym mobbingiem