Świadome decyzje i dobre wybory w sieci

Krytyczne myślenie – nie daj się oszukać w sieci

Wiek od V kl. SP

Z cyklu DZIECI W SIECI

Cel poznanie szkodliwości tworzenia, powielania i wiary w  fake news’y;  źródła wiarygodne – czyli gdzie szukać rzetelnych informacji; doświadczenie – uczymy się odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych: świadome decyzje i dobre wybory w sieci;

Czas  ok. 2,5 godz. (zegarowe)

Cena 20 zł/os.

 

Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest.

Stanisław Jerzy Lec

Odporna na wodę i elastyczna. Pięć razy mocniejsza od stali o tej samej wadze, trzy razy od kevlaru. Nić madagaskarskiego pająka Darwina to najmocniejsza sieć pajęcza na świecie. W wielką (nawet 25 m szerokości) i mocną sieć  rozsnutą nad jeziorem łapią się głównie ważki … w sieci wirtualnej głównie dzieci, nie potrafiące odróżnić prawdy od fałszu.

W XXI wieku internet to najpopularniejsze źródło informacji nie tylko dla młodzieży – po kliknięciu  otwiera przed nami „skarbnicę” wyników.  Ale czy aby na pewno skarbnicę?

Nigdy wcześniej dzieci i młodzież nie miały tak łatwego dostępu do informacji – ale też nigdy wcześniej ocena wiarygodności pozyskiwanych informacji nie sprawiała takich trudności i nie przynosiła tylu niepożądanych skutków.

Jak odróżnić prawdę od fałszu i jak nie dać się zmanipulować internetowym szarlatanom? Jak odnaleźć wiarygodną informację o szukanym zagadnieniu?

W trakcie warsztatów przybliżymy temat wiarygodności informacji w mediach. Uczestnicy zapoznają się z różnymi sposobami udostępniania informacji, a podczas wielu zaskakujaych praktycznych zadań będą uczyć się rozróżniać informację godną zaufania od fałszywej.

Dziś internet to podstawowe narzędzie pracy – nie zabraniajmy (!) tylko nauczmy dzieci mądrze z niego korzystać.

◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ 

Warsztaty „KRYTYCZNE MYŚLENIE” są pierwszymi z cyklu zajęć o problemach dzieci i młodzieży w ceberprzestrzeni.

W przygotowaniu:

  • Jawa czy sen – agresja i przemoc w cyberprzestrzeni
  • Bullying – jak przeciwdziałać i radzić sobie ze szkolnym mobbingiem