Wiatr też wystrugałem

Wit Stwosz w Krakowie

Wiek grupy wiekowe IV-VI kl. SP oraz VII-VIII kl. SP

Forma zajęcia warsztatowe + zwiedzanie Kościoła Mariackiego

Czas trwania 1 godz. 45 min. warsztat + 1 godz. Zwiedzanie Kościoła Mariackiego 

Cena 35 zł/os. przy min. 25 osobach + bilet wstepy do Kościoła Mariackiego  8 zł/ulgowy, 15 zł/normalny

Gdy go matka rodziła

zimowego wieczora,

nie wiedziała, że synek

będzie z drzewem się porał.

Nie wiedziała, że z domu

pójdzie w dalekie światy

i że drzewo przemieni

w ludzi, ptaki i kwiaty.

Konstanty Ildefons Gałczyński

W  minionych wiekach drewno, jako surowiec był wykorzystywany powszechnie do różnorodnych celów funkcjonalnych i artystycznych. Stawiano z niego domy, budowano statki, meble, instrumenty muzyczne itp. Była to również baza średniowiecznych rzeźbiarzy – snycerzy.

Wykonany w stu procentach z drewna ołtarz Wita Stwosza,  przetrwał do naszych czasów tylko w wyniku szczęścia i odpowiednich zabiegów konserwacyjnych.

Warsztaty skupiają się na późnogotyckim pentaptyku mistrza Stwosza z Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

To niesamowita okazja, aby zbliżyć się do jednego z największych arcydzieł gotyckiej sztuki sakralnej, które od wieków zachwyca swoim pięknem, precyzją i głębią duchową.

Okazja do przyjrzenia się naprawdę z bliska niezwykłym detalom tego majestatycznego dzieła i poznania symboliki poszczególnych scen i postaci.

Dowiesz się, jak powstawał ołtarz, jakie tajemnice kryją jego rzeźby oraz jakie znaczenie miał on dla ówczesnych mieszkańców Krakowa. Warsztaty będą również okazją do spróbowania swoich sił „w technikach rzeźbiarskich”, inspirowanych twórczością Stwosza.

Porozmawiamy o sławie i upadku mistrza Wita, o jego latach chwały, ale i cierpienia i wstydu. Będzie to czas refleksji nad ludzką naturą,  czasem, tym co, trwałe i tym co przemijające. Poznamy niezwykle ciekawe życie mistrza Wita Stwosza, jego twórczość, zamiłowanie do ryzyka i biznesu.

Po warsztatach udamy się na zwiedzanie Kościoła Mariackiego, aby żywo spojrzeć na dzieło genialnego snycerza – które odzyskało swój blask po ponad 5‑letniej konserwacji.

Przyjdź i poznaj geniusza dłuta.