Nowina co godzina

DUCHACKIE ŚLADY W KRAKOWIE

25.04.2014 czwartek, godz. 11:00- do ok. 14:00

 

  1. Kościół św. Krzyża – pl. św. Ducha 2

Gotycki, ceglany kościół z kamiennym prezbiterium i wieżą, swymi początkami sięga XIII wieku. Jest jedynym zachowanym w Krakowie średniowiecznym kościołem jednofilarowym. Sklepienie nawy wspiera się na filarze, z którego wyrastają konary drzewa palmowego, symbolizujące rajskie drzewo życia, zapowiedź Drzewa Życia, czyli Krzyż Chrystusa. Więcej symboli, z ołtarzem głównym, potwierdza wezwanie świątyni. Uwagę przyciągają zwłaszcza niepowtarzalne malowidła. Obrazy w stallach potwierdzają fakt, że przez kilka stuleci (1244-1783) tym parafialnym kościołem opiekowali się duchacy, zgromadzenie szpitalne. Zapoznamy się tutaj z ich działalnością i obiektami, z których część zachowała się w sąsiedztwie kościoła.

Nie sposób nie zerknąć na tę interesującą okolicę, którą poznamy bliżej spacerowym tempem (tylko z zewnątrz):

– wspaniały gmach Teatru im. Słowackiego,

– Teatr Miniatura, czyli dawny Gmach Machin (elektrownia teatralna),

– najstarszy mieszkalny budynek Krakowa – plebanię parafii św. Krzyża,

– Dom Pod Krzyżem, czyli dawny duchacki szpital św. Rocha (dla scholarów), obecnie Muzeum Krakowa (oddział od lat traktowany po macoszemu – niewykorzystany, ciągle nieczynny, chociaż aż prosi się, aby powstało tu prawdziwe muzeum opowiadające o dziejach okolicznych szpitali),

– gmachy rejonowej przychodni zdrowia, dawne zabudowania szpitalne duchaczek.

 

  1. Teatr im. Juliusza Słowackiego

Około godzinne zwiedzanie wnętrza najpiękniejszego gmachu teatralnego

w Polsce. Przedstawienie historii Teatru i osób związanych z tym miejscem oraz poznanie gmachu od „kuchni”.

 

  1. Kościół św. Tomasza Apostoła Zgromadzenia sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia – ul. Szpaitalna 10

Wczesnobarokowy, jednonawowy kościół, wzniesiony został dla karmelitów trzewiczkowych (początek XVII w.). Śladem ich bytności jest wspaniały obraz Matki Bożej Szkaplerznej w otoczeniu karmelitów. Od 1800 roku kościół jest pod opieką sióstr Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia.

Po likwidacji zgromadzenia męskiego duchaków i części zabudowań w okolicy placu św. Ducha, siostry duchaczki ostatecznie znalazły niedaleko nowe miejsce swojej posługi. We wnętrzu kościoła św. Tomasza zobaczymy niektóre obiekty przeniesione stamtąd:

– łaskami słynący krucyfiks, obdarzony przez papieża Klemensa XII przywilejem odpustu za dusze cierpiące w czyśćcu oraz

– figura Pana Jezusa Miłosiernego, również słynąca łaskami (umieszczona w przedsionku, cieszy się licznymi nawiedzeniami wiernych).

W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Większej, w okresie nowenny do Ducha Świętego, przesłaniany obrazem Zesłania Ducha Świętego.

Zapoznamy się również z życiem i posługą Czcigodnej Służebnicy Bożej Siostry Emanueli Kalb. Ta miejscowa duchaczka (+ 1986), mistyczka żydowskiego pochodzenia (Helena Chaje) złożyła akt ofiarowania za naród żydowski w 1941 roku („By poznał Światło Prawdy, którą jest Chrystus”).

OPŁATY:

– za zwiedzanie kościołów nie ma opłat, jednak z uwagi na specjalne otwarcie i oświetlenie tylko dla naszej grupy, proponuję małą zbiórkę (tzw. „co łaska”),

– za zwiedzanie teatru jw. (opłata za całą grupę – 300 zł. w zależności od frekwencji okaże się jaka  będzie cena jednostkowa).

– za usługę przewodnicką:  20 zł. (ulg. 10 zł. – renciści, emeryci, młodzież ucząca się).

 

Zapisy: Iwona +48 600 325 420, biuro@grupaaktywni.pl

Skontaktuj się z nami