Via Regia — Droga Królewska

Cena

  • 250 zł (do 3 godz.)
  • 350 zł (do 4 godz.)
  • 550 zł (do 6 godz.)

Satyra prawdę mówi, względów się wyrzeka, Wielbi urząd, czci króla, lecz sądzi człowieka. Gdy więc ganię zdrożności i zdania mniej baczne. Pozwolisz mości królu, że od ciebie zacznę.

Ignacy Krasicki

Postaramy się choć trochę dorównać poecie, który zawsze celnie i dowcipnie umiał opisywać historię i rzeczywistość, w której żył.

Tak jak Krasicki kieruje swe pierwsze spojrzenia na najważniejszą postać w kraju, tak nasz przewodnik w pierwszej kolejności poprowadzi Państwa na najważniejszą trasę w Krakowie, jak nie w Polsce (?) — trasę Via Regia.

Via Regia — Droga Królewska, którą przez wieki przemierzały dostojne orszaki udające się na Wzgórze Wawelskie z okazji różnych uroczystości.

Spacer rozpoczniemy „w porcie lądowym ziemi krakowskiej”, czyli Starym Kleparzu, do dziś związanym ze sprzedażą dóbr różnych.

Przekraczając średniowieczne mury miejskie zagłębimy się w najstarszą i najpiękniejszą część miasta — ruchliwą ulicę Floriańską, u stóp której wyrasta strzelisty Kościół Mariacki i serce Krakowa — Rynek Główny z renesansowymi Sukiennicami, krzywą wieżą Ratuszową i pięknymi, owianymi legendami starymi kamieniczkami.

Deltą ulicy Grodzkiej popłyniemy aż pod Wawel, po drodze mijając m.in. piękny kościółek św. Andrzeja, który nie poddał się tatarskiej nawale oraz Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie nie tak dawno Kraków żegnał wielkiego dramaturga Sławomira Mrożka.

U wylotu ulicy Kanoniczej, gdzie „u stóp Wawelu miał ojciec…” Wyspiańskiego pracownię, przyjdzie nam wspiąć się na wzgórze królów — bijące serce Polski z Katedrą Wawelską i Zamkiem Królewskim.

Opcjonalne wstępy (dodatkowo płatne):

  • Kościół Mariacki (10 zł/norm., 5 zł/ulg.)
  • Katedra na Wawelu (12 zł/norm., 6 zł/ulg.)