Krakowski Kazimierz

Czas trwania ok. 2,5 godz.

Cena 280 zł

Opcjonalne wstępy (dodatkowo płatne):

  • Synagoga i cmentarz Remuh: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, 
  • Synagoga Tempel: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, 
  • Synagoga Kupa: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, 
  • Muzeum Stara Synagoga: normalny 11 zł, ulgowy 9 zł, rodzinny 22 zł,  grupowy 9 zł,
    grupowy ulgowy 8,00 zł – WSTĘP WOLNY W PONIEDZIAŁKI.
  • Krypta Zasłużonych na Skałce: dla grup zorganizowanych 2 zł, dla turystów indywidualnych 2,5 zł
  • Cmentarz Nowy   – wejście bezpłatne 

Tradycja to piękno, które chronimy a nie więzy, które nas krępują.

Ezra Pound

Krakowski Kazimierz to miejsce, w którym przez wieki współistniały ze sobą dwie kultury i przeplatały się dwa języki. Żyli tu bowiem obok siebie i Żydzi i chrześcijanie — niby osobno, a jednak razem.

Kres temu wiekowemu porządkowi położyła II wojna światowa, kiedy to Żydzi zniknęli z pejzażu tej dzielnicy.

Zapomniany przez wiele lat, odzyskał swoje drugie życie dzięki nakręceniu słynnej „Listy Schindlera” Stevena Spielberga.

Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych dzielnic miasta, która z dnia na dzień przyciąga coraz więcej turystów i amatorów sztuki do maleńkich galeryjek i sklepów z antykami, a wraz z zapadnięciem nocy do tętniących życiem kawiarenek. To tu zjesz najlepsze w Krakowie zapiekanki serwowane prosto z pieca, uraczysz podniebienie zapomnianą maczanką krakowską, zakochasz się w oryginalnych belgijskich frytkach, czy w końcu poznasz smak bliskowschodniego humusu.

O ile rzadkością jest już na co dzień zobaczyć tu ortodoksyjnego Żyda, czy usłyszeć dialog w jidysz, to jednak krakowski Kazimierz jest miejscem, gdzie na nowo odradza się żydowska kultura. To właśnie tu co rok organizowany jest międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej.

Spacerując uliczkami krakowskiego Kazimierza zapoznamy Was z pięknymi tradycjami tego miejsca i spróbujemy przełamać stereotypy związane z relacjami polsko–żydowskimi. Poznamy tradycje, anegdoty i zwyczaje żydowskie, odwiedzimy wybrane synagogi oraz postaramy się znaleźć czas na krótką zadumę na żydowskim kirkucie.

Opowiemy o przeszłości i współczesności tej dzielnicy.

Postarajcie się więc znaleźć czas na spokojny spacer uliczkami miasta, którego już tak naprawdę nie ma, by oczyma wyobraźni móc przywrócić je na nowo do życia.

Niezmordowanych i żądnych dalszej wiedzy turystów, zapraszamy na chrześcijańską cześć Kazimierza. Przejdziemy do owianego legendami kościoła Bożego Ciała, pięknego kościoła św. Katarzyny, gdzie będziemy mogli skierować swoje prośby do św. Rity (patronki spraw beznadziejnych i nie do załatwienia), oraz udamy się do związanego z mroczną historią królewską Kościoła na Skałce.